BYLINY
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Heřmánek je jednoletá příjemně vonící bíle kvetoucí rostlina, rozšířená a pěstovaná po celé Evropě. Sušené květy se používají ve formě nálevů, extraktů a roztoků. Je součástí nejrůznějších farmakologických přípravků a přípravků pro péči o tělo. Protizánětlivé, antiseptické, protikřečové, protiinfekční účinky jsou obecně uznávané a podporují imunitní systém. Heřmánek má mírně sedativní účinek, celkově uklidňuje tělo, má relaxační působení na hladké svalstvo. Zevně působí heřmánek protiplísňově a zmírňuje některá další kožní onemocnění a záněty, má antibakteriální složky, které mohou urychlit léčení kožních infekcí. Pomáhá při ekzémech, lupénce, alergii, vyrážce, svědivosti.Výrazně také podporuje regeneraci pokožky po slunečních a dalších popáleninách.
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)
Jírovec maďal je vysoký strom, lidově nazývaný kaštan, s velkými zubatými listy a s bílými červeně a žlutě kropenatými květními lístky. Plod je ostnatá tobolka s velkým hnědým semenem, kaštanem. Kůra i semeno obsahují různé aktivní látky, saponiny zvyšují odolnost vlásečnic, zlepšují žilní tonus, současně působí protizánětlivě a také proti otokům. Kůra je bohatá na kumariny, především aeskulin, jenž má vlastnosti vitamínu P. Snižuje propustnost vlásečnic, zvyšuje jejich odolnost, podporuje např. léčbu hemoroidů. Jírovec je používán nejvíce jako prostředek proti žilní nedostatečnosti způsobující nízký krevní tlak, pomáhá léčit křečové žíly. Zlepšuje stavy po úrazech jako vyvrtnutí, zhmožděniny, výrony, antioxidační vlastnosti působí na regeneraci pokožky, vyhlazuje vrásky a strie.
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Jitrocelů se vyskytuje v různých oblastech mnoho druhů, jsou charakteristické úzkými kopinatými listy a bílými květy uskupenými do oválného klasu. V jitrocelích jsou obsaženy různé slizovité látky a vláknina, která nemá výživnou hodnotu, ale hraje důležitou roli v udržování dobrého zdravotního stavu. Vstřebává nadbytečnou vodu ze střev, váže cholesterol, rakovinotvorné buňky a toxiny. Iridoidy mají protizánětlivý účinek, glykosid aukubin působí antibakteriálně. Jitrocel se používá při místně omezené infekci v kůži nebo hlouběji v tkáních i v kloubech. Pomáhá při příznacích alergie, výskytu ekzému, pásového oparu. Podporuje regeneraci pokožky po spáleninách, zarudnutí kůže, vyrážkách, svědivosti a jiných kožních problémech.
Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)
Klanopraška je popínavá až lianovitá rostlina vyskytující se v severovýchodní Číně. Má oválné listy a růžové květy visící na konci dlouhé stopky. Sklízejí se plody, bobule. Aktivní látky jsou deriváty ligninů, schizandrin, schizanterin a gomisiny. Klanopraška stimuluje činnost antioxidantů, čímž ovlivňuje obranyschopnost organismu, zajišťuje ochranu buněk a svalů. Působí v případě vysoké hladiny cholesterolu. Bylina obsahuje několik látek ochraňujících a podporujících činnost jater.
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Kostival je vytrvalá rostlina s drsně chlupatými listy a modrofialovými květy. Účinkuje díky alantoinu, sloučenině, která podporuje růst nových buněk. Alantoin je navíc protizánětlivá látka stimulující imunitní systém. V účinku pomáhají kostivalu také adstringentní taniny. Při vnějším použití urychluje hojení boláků, povrchových poranění a hemoroidů. Kostival prokazatelně pomáhá urychlit následky úrazů, např. zlomenin, podvrtnutí, pohmožděnin, výronů, otoků a obecně bolestivých projevů v části končetin, které jsou způsobeny změnou tkání kloubů a kolem kloubů. Používá se také na léčení kožních problémů, podporou tvorby nových buněk pomáhá vyhlazovat vrásky a strije.
Kurkumovník pravý (Curcuma longa)
Kurkuma je tmavooranžově kvetoucí trvalka rostoucí v tropických oblastech. Aktivní složka kurkumin má příznivé účinky na řadu nemocí. Antioxidační účinek poskytuje ochranu proti poškození tělesných buněk volnými radikály, nestabilními molekulami kyslíku. Kurkumin působí protizánětlivě a má významný protirakovinný účinek. Pomáhá při léčbě revmatoidní artritidy a dny, zánětu šlach a kloubních váčků. Zevně urychluje zlepšení stavů po podvrtnutí, namožení a dalších zranění. Zmírňuje otoky.
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Lékořice je vysoký keř s modrými kvítky z čeledi bobovitých, pěstuje se v jižní Evropě. Léčivou částí rostliny je kořen, obsahující glycyrizin a další léčivé flavonoidy. Glycyrizin stimuluje tvorbu určitých hormonů v těle, snižuje zánětlivé reakce. Lékořice svými dalšími látkami s protivirovými vlastnostmi posiluje imunitní systém. Místně působí na ekzémy, kožní infekce, lupénku. Je antifungální, používá se při prevenci a léčbě plísní.
Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
Levandule je vytrvalý polokeř s přímými hustými větvemi, drobnými šedozelenými listy a modrými kvítky v klasu. Levandule má charakteristickou vůni, známý je uklidňující a tišící účinek, často se používá v aromaterapii. Levandulová silice je bohatá na monoterpeny, např. linalol, působící antibakteriálně a antisepticky. Zevně pomáhá při kožních infekcích, zarudnutí pokožky, kožních puchýřcích, lupénce, kožních mykózách, mírní alergické reakce. Při hmyzím bodnutí a drobném poranění po zastavení krvácení zabraňuje vzniku infekce.
Listnatec pichlavý (Ruscus aculeatus)
Listnatec je dřevina se stálezelenými listy v jejichž úžlabí vyrůstají drobné zelenavé květy. Aktivní látky, steroidní saponiny ruskogenin a neoruskogenin stahují cévy a ovlivňují lymfatický systém. Rostlina působí při cévní nedostatečnosti, jejímž důsledkem jsou křečové žíly a pocity těžkých nohou. Je účinná při léčbě hemoroidů. Účinné látky zlepšují viskozitu krve, zvyšují odolnost vlásečnic a podporují léčbu kožních problémů, např. akné, brání vzniku trudoviny. Zpomalují stárnutí pokožky, vyhlazují vrásky, strie, pomáhají při celulitidě.
Lopuch větší (Arctium lappa)
Lopuch je statná bylina běžná na celé severní polokouli. Má velké srdčité listy, růžovofialové květy jsou zakončeny háčkem. Kořen je bohatý na sacharidy (insulin) a na polynenasycené složky. Má antibakteriální a protiplísňové účinky. Upravuje hladinu cukru v krvi a působí antitoxicky. Používá se v léčbě dermatitid souvisejících s mastnou pletí jako je akné. Listy jsou používány k podpůrné léčbě svědivých vyrážek, bodnutí hmyzem, drobném poranění, opruzenin.
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Vytrvalá silně vonící bylina vyskytující se hojně u nás. Obsahuje silici skládající se z tymolu a karvakrolu s antiseptickýmu vlastnostmi. Je účinná proti kašli, zlepšuje trávení. Zevně se používá na drobná zranění, účinkuje i proti revmatismu a při vymknutí končetin. Používá se při kožních infekcích.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Meduňka je vytrvalá rostlina jižní Evropy, vyrůstá v trsech, má oválné výrazně žilkované listy a malé bílé nebo růžové kvítky. Listy obsahují netěkavé polyfenoly, především kyselinu rozmarýnovou a silici. Rostlina působí protikřečově, má protivirové a protiplísňové vlastnosti, které se uplatní při léčbě kožních infekcí, oparů, pásového oparu, bradavic, kopřivky, zarudnutí kůže, lupénky atd. Pomáhá při různých mírně alergických reakcích.
Melaleuka střídavolistá (Melaleuca alternifolia)
Melaleuka je vysoký keř pocházející z Austrálie, ve fytoterapii je znám pod názvem tea tree. Silice obsažená v listech je bohatá na terpineol, který je odpovědný za silné antibakteriální účinky. Zvláště se projevují při léčbě infekčních onemocnění kůže a plísních nohou. Aktivní látky znemožňují přežití četných patogenních plísní, mohou působit i proti bakteriím resistentním vůči antibiotikům. Silice je aktivní při akné, drobném poranění kůže, hmyzím bodnutí, mírně alergické reakci, navíc má dezinfekční účinek.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Měsíček je jednoletá žlutě kvetoucí rostlina. Kvetoucí vrcholky obsahují flavonoidy, karoteny a malé množství silice. Díky vysokému obsahu triterpenů mají výrazné protizánětlivé, antiseptické a hojivé účinky. Zevně působí jako uklidňující prostředek na svědivé rány. Je doporučován při léčbě kožních zánětů, boláků, ekzémů, akné, lupénky. Pomáhá při léčbě a hojení odřenin, drobných poranění, bodnutí hmyzem, zarudnutí pokožky způsobené sluncem, popálenin a omrzlin. Používá se při plísňových onemocnění.
Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)
Mydlice je vysoká vytrvalá rostlina s bílými nebo narůžovělými květy. Obsahuje saponiny (saporubin), které ulevují bolesti a působí protizánětlivě. Tyto látky mají čistící a vyhlazovací účinky.
Okurka setá (Cucumis sativus)
Okurka obsahuje kyselinu askorbovou, kyselinu kávovou a látku příbuznou vitaminu A. Je prostředkem na zklidnění dermatitid, popálenin, slunečních spálenin. Má vliv na tvorbu a vyhlazování vrásek, stárnutí pleti, celulitidu, ovlivňuje vznik kruhů pod očima. Příznivě působí při mírně alergické reakci, zarudnutí pokožky a bodnutí hmyzem. Zmírňuje otoky.
Paprika (Capsicum)
Paprika je keřík původem z tropické Ameriky. Plod, lusk, obsahuje kapsaicin, karotenoidy, vitamin C a saponiny. Paprika stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, léčí poruchy trávení. Zevně působí jako analgetikum a protizánětlivě, případně protikřečově. Specifické vlastnosti kapsaicinu pomáhají při lokálním použití léčit všechny druhy bolestivých příznaků a zánětů, např. svalové bolesti, artritidu, artrózu, dnu a nervová podráždění. Pomáhá také při lupénce.
Prha horská - ARNIKA (Arnica montana)
Prha horská je vytrvalá žlutě kvetoucí rostlina. Pro léčebné účinky se používá květ obsahující různé laktony, které brání shlukování krevních destiček a působí protizánětlivě. Látka helenin dokáže zmírnit chronickou artritidu a syntetizuje prostaglandiny, látky hrající důležitou roli při zánětech. Tím prha především zmírňuje křeče, pomáhá léčit artrózu, dnu, zánět šlach, pohmožděniny, stavy po úrazech jako zlomeninách, výronech, podvrtnutí atd. Používá se při příznacích poškození křehkých podkožních vlásečnic (otoky, modřiny, podlitiny) a na zhojení nekrvácejících povrchových ranek, na menší popáleniny a následky slunečního spálení.
Proskurník lékařský (Althaea officinalis)
Proskurník, lidově ibišek, je vytrvalá rostlina s pilovitými chlupatými listy a růžovobílými květy. Kořen obsahuje slizy, glycidy a minerální soli. Díky slizům má proskurník uklidňující účinky na záněty sliznic. Vysoká koncentrace polysacharidů dodává imunostimulující účinek. Pomáhá při akné, drobném poranění kůže, popáleninách, slunečním spálení. Regeneruje a vyhlazuje pokožku, zmírňuje její stárnutí, zpomaluje tvorbu vrásek.
Přeslička rolní (Equisetum arvense)
Rostlina se vyskytuje na písčitých půdách v celém světě. Má dvě lodyhy, fertilní (plodnou) a sterilní (neplodnou), která se sbírá. Obsahuje minerální látky, silici bohatou na křemík, flavonoidní glykosidy, organické kyseliny a nikotin. Působí jako diuretikum, jako zdroj minerálů se používá v případě osteoporózy nebo zlomenin kostí. Zevně se používá k hemostatickému zajizvení a proti celulitidě. Podporuje hojení. Příznivě působí na kožní problémy způsobené nedostatkem kyslíku vyvolaným nedostatečným prokrvováním.
Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)
Pupalka je vysoká dvouletá rostlina s chlupatými kopinatými listy a velkými žlutými květy. Semena obsahují olej, který je bohatý na základní nenasycené mastné kyseliny, z nichž převažují kyseliny linoleová a gama-linolenová. Z minerálních látek je nejvíce zastoupen vápník. Mastné kyseliny podporují tvorbu látek regulujících některé hormonální funkce. Udržují pružnost a elastičnost pokožky, kontrolují sekreci kožního mazu, čímž zpomalují stárnutí a omezují tvorbu vrásek. Pupalkový olej vyživuje kůži, má velký význam při léčbě ekzémů, alergií, lupénky, zmírňují svědění.
Pupečníkovec asijský (Centella asiatica)
Pupečníkovec, původem z tropické Afriky, je malá vytrvalá rostlina s okrouhlými lístky a drobnými bílými květy. Aktivní látky jsou saponiny mající hojivé účinky na pojivovou tkáň. Celá rostlina pomáhá v případě cévní a lymfatické nedostatečnosti, zlepšuje krevní oběh. Odstraňuje pocity těžkých a studených nohou, pomáhá léčit křečové žíly. Zevně je účinný při léčbě drobných zranění, oděrek, menších popálenin, zarudnutí kůže, opařenin a omrzlin.
Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
Třapatkovka (echinacea) je divoce rostoucí rostlina s purpurovými květy pocházející z plání Severní Ameriky. Obsahuje fenolové složky odvozené od kofeinové kyseliny. Používají se všechny části rostliny. Třapatkovka účinkuje jako přírodní antibiotikum, prostředek proti infekcím, stimuluje buňky imunitního systému. Lokálně působí na kůži, podporuje hojení všech druhů kožních problémů. Pomáhá při ekzému, vyrážce, popáleninách, drobném poranění kůže, snižuje riziko infekce. Je účinná při zranění pojivové tkáně, namožení a zánětu šlach.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Třezalka je vytrvalá bylina s jasně žlutými květy vyskytující se na celém světě. Třezalka má mnoho složek, nejvíce různých fenolových sloučenin. Díky obsahu hypericinu a jeho derivátů má antiseptické a protivirové účinky. Tato látka má také antidepresivní působení, účinkuje na některá mozková centra. Zevně se lokálně používá jako tišící a protisvědivý prostředek. Podporuje léčbu kožních onemocnění, lupénky, menších alergií, bodnutí hmyzem, popálenin, spálení od slunce, drobných poranění atd.
Vilín virginský (Hamamelis virginiana)
Vilín je vysoký keř pocházející ze Severní Ameriky, má oválné řapíkaté listy, nažloutlé květy, plod je plstnatá tobolka. Listy obsahují gallové a katechinové taniny díky nimž působí vazoprotektivně na cévy. Výtažek z vilínu zvyšuje odolnost cév, usnadňuje průchodnost kapilár a má protizánětlivé účinky. Používá se při léčbě cévní nedostatečnosti doprovázené pocitem těžkých nohou, při zánětech žil. Vilín zlepšuje prokrvování poškozených oblastí a tím pomáhá při kožních potížích, spáleninách a mírné alergii. Má vliv na tvorbu vrásek, stárnutí pleti, celulitidu, ovlivňuje vznik kruhů pod očima, odstraňuje následky akné.
|